Francuski predsjednik Emmanuel Macron u srijedu je u televizijskoj debati napao svoju ekstremno desničarsku protivnicu Marine Le Pen zbog njezinih veza s Rusijom i zbog želje da muslimankama oduzme pravo da pokrivaju glavu u javnosti.
U njihovom jedinom međusobnom duelu prije nego što biračko tijelo kaže svoj stav u nedjeljnom drugom krugu glasanja za predsjednika, Macron je “skinuo rukavice” boreći se za još jedan petogodišnji mandat predsjednika Francuske.
Tvrdio je da je zajam koji je Le Penina stranka dobila 2014. godine od češko-ruske banke nju učinio neprikladnom za rad s Moskvom. Također je rekao da bi planovi kandidata protiv imigracije te namjera da se muslimankama u Francuskoj zabrani nošenje marame u javnosti mogli potaknuti "građanski rat" u zemlji koja ima najveću muslimansku populaciju u zapadnoj Evropi.
Le Pen je zauzvrat nastojala privući glasače koji su ogorčeni zbog porasta cijena usred posljedica ruske invazije u Ukrajini. Rekla je da će smanjenje troškova života biti njezin prioritet ako bude izabrana za prvu francusku predsjednicu, a sebe je prikazala kao kandidatkinju za birače koji "ne mogu spojiti kraj s krajem".
Rekla je da je Macronovo predsjedanje zemljom ostavilo Francusku duboko podijeljenom. Više je puta spominjala takozvani protestni pokret "žutih prsluka" koji je potresao njegovu vladu prije pandemije Covida-19, s mjesecima nasilnih demonstracija protiv ekonomske politike.
Sinoćna u udarnom terminu dovela je do toga da je stvorila jaz u politici i karakteru između dva kandidata koji se ponovno takmiče za predsjednika, pet godina nakon što je Macron 2017. godine lako pobijedio Le Pen.
Ankete pokazuju da Macron, proevropski orijentiran, ima sve veće i značajno vodstvo u odnosu na nacionalističku stranu. No očekuje se da će rezultat imati manji jaz nego prije pet godina i oba kandidata traže glasove među biračima koji ih nisu podržali u prvom krugu izbora 10. aprila.
- Ja nisam kao ti - rekla je Le Pen dok su se sukobljavali oko energetskih potreba Francuske.
- Vi niste poput mene - rekao je Macron, zahvaljujući joj što ga je na to podsjetila.
Francuski čelnik bio je posebno ljut suočivši se s kritikom oko zajma od devet miliona eura koji je Le Penina stranka dobila 2014. godine od Prve češko-ruske banke. Macron je tvrdio da će zbog duga Le Pen ruke biti vezane kada bude imala posla s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ako pobijedi u nedjelju.
- Razgovarate sa svojim bankarom kada govorite o Rusiji, to je problem. Ne možete ispravno braniti francuske interese o ovoj temi jer su vaši interesi povezani s ljudima bliskim ruskoj moći. Vi ovisite o ruskoj moći i ovisite o Putinu - kazao je Macron.
Le Pen mu je na optužbe da duguje Rusiji odgovorila da je ona "potpuno slobodna" i rekla je da Macron "potpuno zna da je ono što govori laž".
Kazala je da njena stranka otplaćuje kredit i nazvala predsjednika "nepoštenim" jer je pokrenuo to pitanje. Le Pen je ponovila ono što je ranije rekla: da je njezina stranka otišla u tu banku nakon što su joj francuske i evropske banke odbile posuditi novac. Zajam je godinama pratio njezinu krajnje desničarsku stranku, povezujući je s Putinom.
Samo nekoliko sati prije rasprave u srijedu, zatvoreni ruski opozicioni čelnik Alexei Navalny također je pokrenuo pitanje zajma u okviru francuske predsjedničke kampanje, pozivajući birače da podrže Macrona i navodeći da je Le Pen previše blisko povezana s Rusijom.
Komentirajući drugu temu na Twitteru, Navalny je kazao da je banka povezana s Putinom i da je "poznata agencija za pranje novca".
Za to nije naveo nikakve dokaze osim vlastite istrage o korupciji u Rusiji. No, tvrdio je da bi zajam mogao biti opasan za Francusku ako Le Pen pobijedi.
- Ovo nije bio samo 'mutan dogovor'. Kako bi vam se svidjelo da je francuski političar uzeo zajam od Cosa Nostre? Pa, ovo ovdje je ista stvar - napisao je na Twitteru.
Budući da zaostaje u anketama, Le Pen je morala zadati nokaut udarac u raspravi, ali imala je nepovoljan početak budući da je bila odabrana da prva govori, počela je govoriti prije nego što je džingl za otvaranje rasprave završio. Nečujna zbog glazbe, morala je stati i ponovno krenuti za šta se izvinila.
Nakon što je počelo verbalno nadmetanje, Macron je brzo stavio Le Pen u stanje defanzive. Usmjerio je na njezinu evidenciju glasanja kao zakonodavca i doveo u pitanje njezino razumijevanje ekonomskih pozatelja.
Činilo se da je Le Pen najugodnije razgovarala o temama koje su dugo bile centralno mjesto njezine politike i to što ju je činilo provlačnom glasačima krajnje desnice je borba protiv onoga što je nazvala "anarhičnom i masovnom imigracijom" i kriminalom.
Obično vrlo moćna govornica, Le Pen se povremeno borila za riječ. Također joj je s vremena na vrijeme nedostajala njezina karakteristična oholost. U ovoj kampanji nastojala je ublažiti svoj imidž i odbaciti ekstremističku etiketu koju su kritičari dugo pripisivali Le Pen i njezinoj stranci, piše AP.
Nasuprot tome, Macron je djelovao posebno samouvjereno, ponekad na granici s arogancijom - osobinom koju su njegovi kritičari istaknuli. Sjedio je prekriženih ruku dok je slušao kako govori Le Pen.
Macron je imao više glasova u prvom krugu 10. aprila. No, Le Pen je ove godine stekla prednost zbog bijesa birača usred inflacije, značajno je smanjila jaz u javnoj podršci u odnosu na 2017. godinu, kada je izgubila s 34 posto glasova naspram Macronovih 66 posto.
Godine 2017. slična je rasprava zadala štetan udarac njezinoj kampanji, uz njen loš nastup. Oba kandidata moraju proširiti podršku prije nedjeljnog glasanja. Mnogi Francuzi, posebno oni koji naginju ljevici, kažu da još ne znaju hoće li uopće izaći na izbore.
Macron je rekao da je izbor birača između dva kandidata jasan, dodajući da se bori protiv ideja Le Pen, ali da je poštuje kao osobu.
(Vijesti.ba / FENA)