08.03.2022 / 22:07 Regija - Aleksandar Vučić

Srbija od četvrtka stopira izvoz brašna, kukuruza, ulja i pšenice

Srbija od četvrtka stopira izvoz brašna, kukuruza, ulja i pšenice
Foto: Agencije
Srbija od četvrtka stopira izvoz brašna, kukuruza, ulja i pšenice, najavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u emisiji "Fokus" na televiziji B92.

- U Evropi ljude više brine kukuruz, Ameriku pšenica,i čeka se odluka Putina i vlade šta to Rusija neće da izvozi. Cijene idu u nebo. Imamo prednost u pšenici i kukuruzu. Od četvrtka neće više biti izvoza i pšenice i brašna, kukuruza takođe, ulja takođe, jer je skočio izvoz 109 posto - rekao je Vučić.

Dodao je da čeka da li će te dvije žitarice Rusija zabraniti za izvoz.

- Јedino gdje imamo prednost su pšenica i kukuruz - rekao je on i naglasio da će Srbija imati dovoljno za sebe i region.

Dogovorene odluke u vezi cijene naftnih derivata

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je večeras da će država donijeti odluke koje bi osigurala snabdjevenost gorivom bez većeg skoka cijene.

Vučić je na pitanje da li može da se očekuje dogovor Rusije i Ukrajine, kazao da bi volio da dođe do njega, da se tome nada, ali da u to ne vjeruje.

- Ne mogu da istupam kao politički analitičar, jer svaku moju riječ u različtim državama svijeta tumačiće kao da je moj zaključak, a ne analiza onoga što se zbiva. Ono što očekujem nesumnjivo je nastavak ruske ofanzive, snažnije u narendim danima. Nažalost volio bih da mogu da kažem da će uslijediti smirivanje tenzija i situacije - objasnio je on.

Vučić je kazao da je važno sada da se analizira šta će biti sutra.

S tim u vezi kazao je da je u posljednjih 24 sata došlo do strašnih poremećaja koji će ostaviti velike posljedice i na Srbiju.

- Američki predsjednik Džozef Bajden donio je odluku da zabrani uvoz ruskog gasa, nafte i uglja. Amerika sa tim može da se izbori, posebno što su krenuli u razgovore sa Venecuelom, pa će i sa Iranom. Inače oni koriste svega 3 do 4 odsto ruske nafte. Ali i Velika Britanija je donijela odluku o zabrani uvoza ruske nafte, nije za gas i ugalj, ali se oni time snabdijevaju iz Norveške. Ono što očekujemo, a tiče se nas, je odluka EU - naglasio je on.

Podsjetio je da 40 odsto potreba EU pokriva sa gasom iz Rusije, a naftom 30 procenata.

- Ne možete to lako da nadoknadite ma koliko dobijali tečnog gasa iz SAD ili ako bi Katar povećao izvoz. Već su Bugarski i mađarski premijeri rekli da ne mogu da pristanu na zabranu uvoza energenata iz Rusije. Ako odluka bude da zabrane uvoz svih energenata sa teritorije Rusije, onda smo i mi u problemu, jer nemamo kuda da ih dobijemo - ukazao je on.



(Vijesti.ba/RTRS)

Izdvajamo