04.11.2021 / 08:09 Politika - Tematska sjednica

Džindić otkrio detalje: Vlada danas o plinu, Bloku 7 i cijeni struje

Džindić otkrio detalje: Vlada danas o plinu, Bloku 7 i cijeni struje
Foto: FENA

Vlada Federacije BiH na današnjoj će tematskoj sjednici razmatrati pitanja iz energetskog sektora, a na dnevnom redu naći će se i Blok 7 i cijena električne energije.

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić kaže da je modifikovana Informacija o Bloku 7, koja će se pred ministrima naći na sjednici.

- Informacija je došla u Ministarstvo, mi smo je pripremili, a stara je već na portalu. Dostupna je svim ministrima i očekujemo raspravu koja će donijeti određene zaključke.

Uprava Elektroprivrede, zajedno sa Nadzornim odborom i timom koji zastupa Elektroprivredu je poredao stvari tako da ima nekoliko varijanti, o kojima ćemo raspravljati i naravno donijeti onu koja je najispravnija i najpametnija u ovome trenutku - kazao je Džindić.

A kada je u pitanju cijena električne energije, ministar pojašnjava da su svoje modele dostavile obje elektroprivrede - i Elektroprivreda BiH Sarajevo i Elektroprivreda HZHB Mostar.

- Ideja Elektroprivrede HZHB Mostar u dostavljenom materijalu je da se na modelu tržišnog snabdijevanja limitira gornja granica. Dakle, da Vlada uredbom ili odlukom na određeni period od 6-12 mjeseci preuzme limitiranje te gornje granice, da ona ne bude 240 eura, koliko je danas, već da recimo bude 125 eura.

A onda, prema tom modelu, u odnosu na tu cijenu da obje elektroprivrede umanjuju cijene  za određeni tržišni koeficijent 0-8 eura po megawatt satu - pojasnio je Džindić.

Drugi model koji je predložen i tiče se tržišnog snabdijevanja, a ne građana ili male privrede, dijeli se na tri grupe: od 0 do 1, od 1 do 10 i više od 10 gigawatt sati potrošnje.

Prema modelu koji je predložen, prva grupa imala bi povećanje cijene do 9 posto, druga grupa do 30 posto, dok bi treća grupa bila ostavljena na tržišnom modelu, s tim da bi se limitirala gornja granica po prijedlogu od prve elektroprivrede.

Oba ova modela će biti prezentirani članovima Vlade, a na sjednicu su pozvani i predstavnici obje elektroprivrede i Udruženja poslodavaca.

- Želimo da o ovome javno raspravimo, da pokažemo šta bi koji model donio elektroprivredama, odnosno rudnicima koji istovremeno imaju zahtjev za povećanje cijene uglja zato što su svi repromaterijali koji služe u njihovom procesu proizvodnje povećani od 10 do 100 posto. Nadamo se da ćemo naći zajednički model koji će biti usaglašen i usvojen - zaključio je ministar Džindić.

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić objasnio je i da su netačne tvrdnje da Federacija BiH može ostati bez plina. Na sjednici će biti govora i o ovoj problematici.

- Kanton Sarajevo se grije na plin i niko više. Mi imamo industrijsku zonu Zenica (Mittal) i par potrošača Ilijaš - Visoko.

Moramo razviti mrežu po čitavoj Federaciji da bismo pričali da čitava Federacija ostaje bez plina.

Plina nemate ni u Tuzli, ni u Mostaru, ni u Travniku, ni u Zavidovićima, ni u Kalesiji, ni u Čeliću ni u Brčkom.

Dakle, Federacija BiH nije ostala bez plina, ostao je Kanton Sarajevo - kazao je Džindić.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo