21.09.2021 / 19:57 BiH - Podpredsjednik RS

Salkić posjetio Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca

Salkić posjetio Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca
Foto: VKBI

Podpredsjednik entiteta Republika Srpska  Ramiz Salkić danas se susreo sa predstavnicima VKBI emeritusom prof.dr. Kasimom Trnkom, emeritusom prof.dr. Enverom Imamovićem i mr.sc. Emirom Zlatarom.

Predsjedavajući Savjeta za ustavno pravna pitanja VKBI prof. Trnka upoznao je Salkića sa Prinicipima za izmjene Ustava Bosne i Hercegovovine kojeg su usaglasile organizacije civilnog društva VKBI, HNV, SGV i Forum parlamentaraca BiH 1990.  Salkić podržao je plan organizacija da se u narednom mjesecu u Banja Luci organizira javna tribina na kojoj bi se građanima prezentirali Principi.

Tokom susreta  Salkić informirao je Vijeće o sistematskom kršenju temeljnih ljudskih prava nad nesrpskim stanovništvom u RS koje postaje gotovo nepodnošljivo.

Na susretu je ponovljen zajednički stav da entitet RS nije, niti može biti, entitet srpskog naroda, što je jasno i nedvosmisleno definisano Ustavom RS-a kao i Ustavom Bosne i Hercegovine.

Ono što ostaje nejasno su neprecizni stavovi i neefikasnost OHR-a, Delegacije Evropske komisije u BIH i ambasadora članica PIC-a po pitanjima koja se, pored navedenog, odnose na nezakonito ponašanje političkih predstavnika iz reda srpskog naroda u institucijama RS-a, kao i u institucijama Bosne i Hercegovine.

Sistematsko kršenje temeljnih ljudskih prava i sloboda nesrpskog stanovništva u RS, neprihvatanje pravosnažnih presuda međunarodnih sudova, jasno negiranje genocida, slavnjenje pravosnažno presuđenih ratnih zločinaca od strane političkog establišmenta u RS-u je potpuno neprihvatljivo, te se od međunarodnih i evropskih zvaničnika u BiH traži jasno i precizno osuđivanje takvih pojava i aktivnosti. To je međunarodna obaveza OHR-a i zemalja koje su zastupljene u PIC-u, a posebno delegacije Evropske delegacije u BiH koja je dužna svojim djelovanjem odbraniti dignitet i ulogu, prije svega, Evropskog suda za ljudska prava, kao i demokratke stečevine na kojima počiva EU.

Bošnjaci kao narod koji je preživio genocid ima pravo zahtjevati da se posljedice genocida i zločina protiv čovječnosti otklone. Rezultati genocida ne mogu se prihvatiti kao „faktičko“ stanje na terenu u Bosni i Hercegovini. Sprečavanje tog procesa je obaveza međunarodne zajednice u cjelini i odstupanje od pomenutih principa značilo bi da se odstupilo od međunarodnog prava što trasira put ukidanja postojećeg međunarodnog poretka, čije će posljedice u konačnici biti globalne.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo