Pješadijske operacije, zračni transport, bliska zračna podrška i strateško planiranje samo su dio bilateralne vojne vježbe između vojske SAD-a i Oružanih snaga (OS) BiH koja je počela 17. maja i traje do 2. juna.
O vojnoj vježbi, američkoj pomoći Bosni i Hercegovini, obuci bh. vojnika u Americi u intervjuu za Glas Amerike govorio je načelnik Zajedničkog štaba OSBiH, general-pukovnik Senad Mašović.
- Oko 1.200 vojnika na tri lokacije u BiH svakodnevno rade na izgradnji saradnje dvije vojske. Iz ove vježbe zaista očekujemo da Oružane snage izađu jače, funkcionalnije, bolje kapacitirane, sa boljim procesom obuke - kaže Mašović.
U cilju dostizanja onoga što se od OSBiH očekuje, ali i onoga što propisuje Zakon o odbrani, značajnim je ocijenio što se učešćem pripadnika OSBiH podiže stepen njihove interoperabilnosti, a što je opet u skladu s NATO standardima.
Godinama unazad bh. vojnici pohađaju vojne akademije širom SAD-a, a najbolja saradnja ostvarena je s Nacionalnom gardom Maryland.
- Oružane snage SAD-a u stvari su naš strateški partner. Mi izuzetno puno ulažemo u tu vrstu saradnje koja je na zaista izvanrednom nivou - poručuje Mašović.
Dodaje da se taj oblik saradnje proteže kroz niz oblasti i podrazumijeva kreiranje mogućnosti za dodatno školovanje i obučavanje pripadnika Oružanih snaga BiH na najsavremenijim vojnim akademijama u svijetu i u SAD-u.
- Posebno specifičnu ulogu ima i naš partnerski odnos sa Nacionalnom gardom Maryland koji je po mnogo čemu jedinstven primjer partnerske saradnje između onoga što je propisala Vlada SAD-a sa partnerima - navodi Mašović.
U prošloj godini američka vojska je finansirala obnove bolnica i razne škole širom BiH.
- Oklopna motorna vozila Humvee, koja su nam isporučena ove godine, značajno povećavaju i podižu nivo kopnene mobilnosti ali i otpornosti OSBiH. Izuzetno smo ponosni na projekat dodjele helikoptera za potrebe OSBiH, za koji očekujemo da praktično započne u toku 2021. godine, da se nastavi i u 2022., a vjerovatno da će se kreirati pretpostavke da taj projekat ostane i u budućnosti - poručuje Mašović.
Naglašava da je veoma ponosan na nivo bilateralne vojne saradnje koji OSBiH imaju s Vojskom SAD-a. A najbitnije je da ta saradnja teče u kontinuitetu i bez značajnijih poteškoća.
Značajan doprinos američke Vlade Oružanim snagama BiH u protekle dvije godine je i donacija četiri helikoptera, kao i devet miliona dolara za razvoj sposobnosti cyber odbrane.
- Izuzetno sam zahvalan Vojsci SAD-a na njihovom razumijevanju potreba Oružanih snaga BiH i na mogućnosti da pripadnici OSBiH pohađaju i budu na najprestižnijim vojnim školama u SAD-u - konstatuje Mašović.
Napominje da su Vojska SAD-a i SAD vojna sila broj jedan u svijetu i da čine okosnicu NATO-a.
- Mi praktično kroz tu bilateralnu saradnju dobijamo visoko obrazovane i obučene pripadnike Oružanih snaga BiH i to u stvari predstavlja dugoročnu investiciju u održivost Oružanih snaga u budućnosti - dodao je Mašović.
Prema podacima Američke ambasade u Sarajevu, SAD doniraju više od milion dolara godišnje za obrazovanje osoblja u Oružanim snagama BiH.
(Vijesti.ba/VOA)