Koordinator Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u Unsko-sanskom kantonu Vladimir Mitkovski na tematskoj sjednici Gradskog vijeća Bihać o stanju čistoće u gradu prezentirao je sve trenutne statističke podatke o praćenju kretanja migranata u Bosni i Hercegovini.
Potvrdio je kako su trenutno 1.954 osobe smještene u zvaničnim prihvatnim centrima u Unsko-sanskom kantonu (USK), kao i podatak da ih je 2.413 van centara, odnosno na gradskim ulicama, nedovršenim objektima i javnim površinama.
- Međunarodna organizacija za migracije (IOM) djeluje u više od 50 zemalja, gdje provodimo neku vrstu organizirane vježbe ili akcije praćenja kretanja migranata. Prošli petak smo to uradili u BiH, odnosno u istom danu smo zajedno sa našim partnerima locirali i prebrojali sve osobe koje su trenutno van prihvatnih centara. Ukupno u državi ih je 3.220, od čega u USK 2.413 ili oko 75 posto od ukupnog broja ljudi. Samo u Bihaću ih je 1.205 i zato nažalost možemo reći da je upravo taj njihov nekontrolirani boravak zapravo problem koji utiče na stanje u čistoće u gradu - kazao je Mitkovski.
Naglasio je i da je od otvaranja prvog prihvatnog centra u USK 25. jula 2018. godine, kroz zvanične centre u ovom dijelu Bosne i Hercegovine prošlo 30.564 osobe.
- To je broj koji je prošao kroz zvanične prihvatne centre u ovom kantonu, a samo u centrima na području Bihaća boravilo ih je 20.890. Ovo su znači samo podaci vezani za prihvatne centre, gdje su neki ljudi ostajali jednu ili dvije noći, a neki i po godinu dana - rekao je Vladimir Mitkovski.
Trenutno je u šatorskom naselju na lokalitetu Lipa zbrinuto 647 migranata, bihaćkom centru "Borići" 224, velikokladuškom "Miralu" 783, te cazinskoj "Sedri" 300 osoba.
- U centrima je sve besprijekorno organizovano, uključujući i odvoz komunalnog otpada, tako da centri ne predstavljaju nikakav problem. U svim centrima imamo izvanrednu saradnju sa gradskim javnim preduzećima i ustanovama, uključujući Javno komunalno preduzeće Komrad. Do određenog ekološkog problema ili pojave veće količine smeća dolazi u dijelovima grada, u kojima migranti borave nekontrolirano, navodi koordinator IOM-a Mitkovski.
Ponovio je da je IOM u svom dosadašnjem boravku u Bihaću realizirao i pomogao niz infrstrukturnih i ekoloških akcija i projekata, te da će njihov angažman biti i nastavljen u tom pravcu.
(Vijesti.ba / FENA)