Prikupljanje podataka o migrantskoj populaciji u BiH IOM je proveo sa Službom za poslove za strancima BiH.
Svrha je bila da se napravi procjena broja migranata bez ikakvog smještaja.
U ovom periodu zabilježena su i dva tražitelja azila u BiH.
Od ukupnog broja, 42 posto ljudi u pokretu u BiH je iz Afganistana i 29 posto iz Pakistana, ostali su porijeklom iz Maroka, Alžira, Irana, Papua Nove Gvineje, Sirije, Somalije, Sudana i Palestinske teritorije.
Prema podacima IOM-a, od 1.754 migranta bez smještaja, oko 1.535 migranata izjavilo je da je u BiH ušlo iz Srbije, 218 iz Crne Gore i jedan iz Hrvatske.
Podaci razvrstani prema spolu pokazuju da su većina migranata bez smještaja muškarci, njih oko 1.528, dječaka je 69, 43 su žene, djevojčica je 20, a u 94 slučaja spol je nepoznat.
Sveukupno, odrasli muškarci predstavljaju 84 posto ukupnog broja migrantske populacije identificirane izvan prihvatnih centara.
Prema prikupljenim podacima, 70 posto dječaka i djevojčica je iz Afganistana.
Prikupljanje podataka provedeno je u četiri kantona, na 76 lokacija, od čega 46 lokacija u osam općina Unsko-sanskog kantona (USK), 17 lokacija u šest općina u Kantonu Sarajevo (KS), pet lokacija u jednoj općini u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (HNK) i 16 lokacija u 12 općina u Tuzlanskom kantonu (TK).
Većina migranata izvan prihvatnih centara pronađena je u USK-u – 1.295, i Sarajevu - 362, dok je manji broj bio u TK-u i HNK-u.
Oko 200 migranta koji su van kampova u BiH prijavilo je medicinske probleme, najčešće šugu ili bolove u nogama, rukama ili leđima.
Većina migranata navela je da je njihovo konačno odredište Italija (38 posto), a slijede Francuska (20 posto) i Njemačka (20 posto), Belgija (10 posto) i Švicarska (4 posto).
U Federaciji BiH, trenutno djeluje šest prihvatnih centara za migrante. U Kantonu Sarajevo to su Ušivak i Blažuj i u njima je smješteno oko 2.300 migranata i izbjeglica. U USK rade četiri prihvatna centra Borići, Sedra, Miral i Lipa i u njima je smješteno oko 2.200 osoba.
(Vijesti.ba / RSE)