Ministar poljoprivrede i šumarstva Republike Turske Bekir Pakdemirli prihvatio je poziv ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca na sastanak o jačanju bilateralne saradnje i poboljšanju spoljnotrgovinske razmjene između dviju zemalja.
Turska strana informisala je ministra Košarca da će tim povodom ministar Pakdemirli boraviti u Sarajevu 25. februara 2021. godine.
Na inicijativu ministra Košarca, predstojećem sastanku prisustvovaće i ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH Boris Pašalić i Šemsudin Dedić.
''Domaćim poljoprivrednicima moramo obezbijediti što povoljnije uslove za plasman proizvoda na tursko tržište. To je bio glavni razlog da insistiram na održavanju sastanka sa ministrom Turske, ali i tražim da u razgovorima učestvuju resorni ministri iz Republike Srpske i Federacije BiH, jer je sektor poljoprivrede u primarnoj nadležnosti entiteta'', istakao je ministar Košarac.
On je ocijenio da je Republika Turska važan spoljnotrgovinski partner sa kojim želi intenzivirati pregovore o većem obimu spoljnotrgovinske razmjene u korist izvozno orijentisanih poljoprivrednika iz Republike Srpske i Federacije BiH.
''Zbog toga ću na sastanku na ministarskom nivou insistirati na nastavku izvoza crvenog mesa iz BiH u Tursku i na povećanju kvota za izvoz sa 3.000 na 5.000 tona u ovoj godini. Takođe, sa turskom stranom ću otvoriti pregovore o mogućnosti izvoza mesnih prerađevina, kao i eteričnog ulja na tržište ove zemlje'', poručio je ministar Košarac.
Naglasio je da je aranžman sa Republikom Turskom važan za domaće izvozno orijentisane kompanije, posebno u uslovima pandemije koronavirusa i pojave tržišnih viškova.
''Otvaranje novih tržišta i nastavak izvoza domaćim poljoprivrednicima daje mogućnost da tržišne viškove svedu na minimum i saniraju negativne efekte pandemije. To je jedna od mjera na kojoj aktivno radimo da bismo zaštitili domaće poljoprivrednike'', rekao je ministar Košarac, te podsjetio da su u proteklom periodu intenzivirani pregovori o izvozu i sa Evropskom unijom, Rusijom, Kinom, te Malezijom i Singapurom.
Ministar Košarac nije isključio mogućnost preduzimanje drugih mjera u cilju stabilizacije tržišnih prilika i razvoja poljoprivrednog sektora.
''Žao mi je što naš prijedlog o uvođenju prelevmana i carinskih stopa na 200 dana nisu podržali svi ministri u Savjetu ministara BiH. No, moram jasno naglasiti da me to neće obeshrabriti. S obzirom na to već imamo najavljene nove inicijative za uvođenjem pomenutih zaštitnih mjera na dvije godine, u potpunosti sam spreman da takav zahtjev ponovo uputim na razmatranje Savjetu ministara BiH i lično glasam za njega'', zaključio je ministar Košarac.
(Vijesti.ba)