Za finansiranje institucija BiH u ovom periodu odobrena su sredstva u iznosu 249.000.000 KM, što predstavlja 1/4 sredstava odobrenih za finansiranje institucija Bosne i Hercegovine u skladu sa Zakonom o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2020. godinu.
Nastavak finansiranja višegodišnjih projekata koji su usvojeni u budžetima prethodnih godina, kao i programa posebnih namjena vršit će se iz sredstava koja su prenesena u skladu sa Zakonom o finansiranju institucija BiH, odnosno obezbijeđena namjenskim donacijama i drugim namjenskim sredstvima, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
VMBiH dalo zeleno svjetlo za makrofinansijsku pomoć EU vrijednu 250 miliona eura
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine utvrdilo je Prijedlog memoranduma o razumijevanju između Evropske unije i Bosne i Hercegovine za makrofinansijsku pomoć BiH u iznosu do 250 miliona eura.
Također, na današnjoj sjednici utvrđen je i Prijedlog sporazuma o kreditnoj liniji između Evropske unije, BiH i Centralne banke BiH o makrofinansijskoj pomoći za Bosnu i Hercegovinu.
Sredstva povoljnog zajma bit će usmjerena na Republiku Srpsku (37,5 posto), Federaciju Bosne i Hercegovine (61,5 posto) i Distrikt Brčko (1 posto).
Cilj predložene makrofinansijske pomoći je da se pomogne Bosni i Hercegovini, odnosno entitetima i Brčko distriktu BiH u budžetskim potrebama koje su se javile kao posljedica pandemije koronavirusa.
Pomoć je namijenjena kao podrška BiH za ekonomsku stabilizaciju i program reformi, a isplaćuje se u dvije rate, od kojih svaka iznosi do 125 miliona eura, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Prva tranša se isplaćuje bez ikakvih dodatnih mjera ekonomske politike i bit će dostupna nakon stupanja na snagu memoranduma i sporazuma o zajmu.
Druga tranša se očekuje nakon ispunjenja definiranih mjera ekonomske politike u BiH, odnosno entitetima i Brčko Distriktu, koje se odnose na jačanje institucionalnog okvira za makroekonomsku analizu i planiranje, finansijski sektor, dobro upravljanje i borbu protiv korupcije, kao i podršku ekonomskom oporavku i zapošljavanju.
Prijedlozi memoranduma i sporazuma sa osnovama za vođenje pregovora bit će dostavljeni Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za njihove potpisnike predloženi su ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevadna i uime Centralne banke BiH guverner Senad Softić, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Usvojen Izvještaj o izvršenju budžeta za period januar - septembar 2020.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj Ministarstva finansija i trezora BiH o izvršenju budžeta institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za period I - IX 2020. godine.
Prema Izvještaju, ukupni prihodi, finansiranje i primici u ovom periodu iznosili su 767.538.996 KM, a rashodi 645.514.437 KM.
Uz smanjenje broja zaposlenih, nastavljene su uštede na primanjima i materijalnim troškovima i u 2020. godini, među kojima su i plate zaposlenih koje su ostale na istom nivou kao u drugoj polovini 2012. godine. Samo policijski službenici od kraja septembra 2017. godine imaju povećane platne koeficijente, kao i vojne osobe od polovine juna 2020. godine u skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o platama i nakadama u institucijama BiH.
U devet mjeseci 2020. godine, sve dospjele obaveze po osnovu spoljnog državnog duga su izmirene blagovremeno u ukupnom iznosu 532.234.540,70 KM.
Ministarstvo finansija i trezora BiH će ovaj izvještaj objaviti na svojoj veb stranici, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Plan mjera za efikasno upravljanje migrantskom krizom
Vijeće ministara BiH usvojio je Informaciju Ministarstva sigurnosti BiH s Planom mjera i aktivnosti za efikasno upravljanje migrantskom krizom u Bosni i Hercegovini od 14. decembra ove godine, te donijelo odgovarajuće zaključke s ciljem efikasnog provođenja ovog plana.
Ažurirani plan mjera i aktivnosti za efikasno upravljanje migrantskom krizom u BiH sadrži sedam prioriteta, 24 mjere i 127 aktivnosti, što predstavlja povećanje u svim segmentima u odnosu na plan iz 2018. godine, koji je sadržavao pet prioriteta, 17 mjera i 73 aktivnosti.
Određenim mjerama planirane su bolja saradnja i koordinacija svih institucija i sigurnosnih agencija u skladu s njihovim nadležnostima na planu zaštite granice BiH. Plan mjera je ažuriran i unaprijeđen i u dijelu koji se, između ostalog, odnosi na poboljšanje koordinacije i saradnje ključnih aktera, uključenih u proces upravljanja migracijama i suzbijanje nezakonitih migracija, očuvanje javnog reda i sigurnosti bh. građana i njihove imovine. Također, planira se bolja koordinacija svih institucija u BiH nadležnih za pitanja stranaca koji su nezakonito ušli u BiH, kako bi se izmjestili izvan naseljenih i urbanih mjesta u za to posebno izgrađene objekte.
Planom se želi poboljšati i koordinacija aktivnosti s nadležnim tijelima na nivou regionalne i međunarodne saradnje u borbi protiv nezakonitih migracija, kao i saradnje s donatorima i međunarodnim organizacijama.
Među prioritetima je bolje provođenje sporazuma o readmisiji i jačanje readmisijskih i kapaciteta u oblasti azila, kao i intenzivnija borba protiv krijumčarenja migrantima.
Jačanje Granične policije BiH te kapaciteta za efikasnije upravljanje nezakonitim migracijama u BiH ostaje prioritet Vijeća ministara BiH.
Dva nova prioriteta odnose se na podršku lokalnim zajednicama u kojima su uspostavljeni privremeni prihvatni centri, ali i na jačanje kapaciteta Koordinacionog tijela za pitanja migracija u BiH, odnosno Operativnog štaba za pitanja migracija u BiH.
Za realizaciju Plana mjera i aktivnosti za efikasno upravljanje migrantskom krizom u BiH je potrebno 215.253.700 KM, od čega je iz budžeta institucija BiH potrebno izdvojiti dva miliona KM, a putem donacija 189.838.900 KM, te koristeći budžet i donacije potrebno je obezbijediti 23.414.800 KM.
Međunarodne organizacije pozvane su da se još aktivnije uključe u realizaciju planiranih aktivnosti i osiguranje potrebnih finansijskih sredstava za realizaciju ovog plana, a institucije BiH da, u skladu sa svojim nadležnostima, preduzmu potrebne aktivnosti kako bi se što više planiranih mjera realiziralo putem donatorskih sredstava.
Institucije i agencije u BiH zadužene su da, kao nosioci aktivnosti u skladu sa svojim nadležnostima, odmah preduzmu potrebne aktivnosti kako bi se realizirale mjere i aktivnosti predložene u ovom planu.
Informacija s Planom mjera bit će dostavljena na realizaciju svim institucijama i organima u BiH na koje se odnosi, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
(Vijesti.ba / FENA)