04.03.2020 / 13:16 BiH - Banja Luka

Više od 200.000 stanovnika u slivu Vrbasa više nije izloženo poplavama

Više od 200.000 stanovnika u slivu Vrbasa više nije izloženo poplavama

Četrnaest lokalnih zajednica, u slivu rijeke Vrbas, u kojima živi oko 200.000 stanovnika, zaštićeno je od poplava, nakon što je realiziran projekt za uspostavljanje sistema radne prognoze i upozorenja od te opasnosti.

Radi se o UNDP-ovom projektu „Integrisanje klimatskih promjena u smanjenje rizika od poplava u slivu Vrbasa“, koji je s pet miliona dolara finansirao Globalni fond za životnu sredinu, a realiziran je uz podršku Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, kao kontakt institucije BiH prema UN konvenciji o klimatskim promjenama te entitetskim ministarstvima nadležnim za upravljanje vodama i civilnim zaštitama, i 14 općina u slivu Vrbasa.

Ministrica prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je novinarima u Banjoj Luci da je sliv rijeke Vrbas sada najuređeniji kada su u pitanju poplavni rizici.

Podsjetila je da je u proteklom periodu upravo u 14 općina, koje se nalaze u slivu rijeke Vrbas, šteta od poplava bila veća od 165 miliona KM.

-Samo 2014.godine poplava je 'odnijela' 130 miliona KM - rekla je ona.

Realizacijom ovog projekta uspostavljena je hidrometeorološka mreža i mjerne stanice, koje su potrebne kako bi svi građani koji žive u slivu Vrbasa na vrijeme bili upozoreni na rizike.

-Više od 65 posto sredstava je uloženo u infrastrukturne projekte, a realiziran je 21 projekt - rekla je Golić i navela da su izrađene mape rizika i opasnosti od poplava za sliv Vrbasa, te opremljene nadležne službe i zaštićeno više od 1.700 hektara poljoprivrednog zemljišta.

I zamjenik rezidentne predstavnice UNDP u BiH Sukhrob Khoshmukhamedov je na završnoj konferenciji, na kojoj su predstavljeni rezultati petogodišnjeg UNDP projekta koji je doprinio smanjenju rizika od poplava za 200.000 stanovnika u slivu Vrbasa, rekao da je glavni cilj projekta bio da se uspostavi sistem radne prognoze i upozorenja od poplava.

-Od 2014. UNDP je proveo nekoliko inicijativa s ciljem spriječavanja poplava. Jedan dolar koji se uloži u sisteme prevencije, uštedit će šest dolara ukoliko se nešto dogodi - istakao je Khoshmukhamedov.

Od pet miliona dolara, tri miliona su, kazao je, uložena u nove tehnologije u lokalnim zajednicama i nadležnim agencijama u slivu Vrbasa, a 1.200 ljudi koji rade u ovim agencijama su prošli obuku sistema ranog upozorenja.

-Postoji milion osoba u BiH, koji žive u području, koje može biti ugroženo od poplava. UNDP radi sa predstavnicima vlasti BiH kako bi razvili novi projekti i njima pomoglo - dodao je Khoshmukhamedov.

Inicijalna planirana sredstva su 70 miliona dolara i traže se, kaže, donatori za taj projekat.



(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo