
Nakon zajedničke sjednice Štaba civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona i Grada Mostara, komandant kantonalnog Štaba civilne zaštite Adil Šuta poručio je da će se stvarne razmjere posljedica nedavnog požara moći sagledati tek nakon službenih izvještaja.
Kako je istakao, održana je vanredna sjednica na kojoj su sve raspoložive snage stavljene u punu pripravnost.
- Mi smo, zajedno s Gradom Mostarom, imali vanrednu sjednicu Štaba. Stavili smo već sve svoje snage na raspolaganje i pozvali pomoć iz drugih općina. Tu smo i dalje da radimo sve što je potrebno - rekao je Šuta.
Šuta je naglasio kako se radi o vrlo ozbiljnoj situaciji te najavio da će Vlada HNK u najkraćem mogućem roku uputiti finansijsku pomoć Gradu Mostaru, kako bi se zajednički ublažile posljedice događaja koji pogađa grad, regiju i cijeli kanton.
- U tom smislu poduzet ćemo sve nužne aktivnosti, kako bi se posljedice prevenirale, odnosno kako bi spriječili dalje širenje, a naravno omogućili funkcionisanje u okviru Grada Mostara i svih nivoa vlasti, te omogućili nesmetan život našim građanima, jer sigurno ovo je jedna ekološka katastrofa sa posljedicama koju ćemo tek saznati - rekao je.
Šuta je potvrdio i da trenutno ne postoji dogovor o odvozu otpada u druge općine.
Podsjećamo, u ponedjeljak ujutro izbio je požar na mostarskoj deponiji. U gašenje su, osim vatrogasnih službi, bili uključeni i pripadnici Oružanih snaga BiH te air-tractori. Vatra se u jednom trenutku proširila i na objekte javnog preduzeća, a zbog opasnosti su tada evakuisane sve osobe iz kruga deponije.
Požar još uvijek nije u potpunosti ugašen. Grad Mostar izdao je upozorenje građanima zbog zagađenog zraka, posebno stanovnicima naselja u blizini deponije, dok su nadležne službe na zajedničkoj sjednici proglasile vanredno stanje.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja