
Pilav je naveo da je 1. marta navršeno sedam mjeseci otkako je imenovan za generalnog direktora, te da je po dolasku na funkciju, kao i ranije u svojstvu vršioca dužnosti, zatekao ozbiljne infrastrukturne, organizacione i pravne probleme.
Prema njegovim riječima, pokrenute su obnove centralne intenzivne njege i operacionog bloka, raspisane javne nabavke za ključnu medicinsku opremu, uključujući PET-CT aparat i angiosalu, te nastavljena izgradnja dodatnih spratova centralne zgrade u koje će biti izmještene četiri klinike.
Istakao je da su riješeni brojni poništeni tenderi iz ranijeg perioda, kao i da su osigurana sredstva za novu opremu i modernizaciju više klinika uz podršku Vlade Federacije BiH i resornih ministarstava.
KCUS JE BOLNICA, A NE ŠTEDIONICA! 01. marta 2026. godine, na Dan nezavisnosti BiH, istekao je sedmi mjesec kako sam...
Posted by Alen Pilav on Utorak, 3. mart 2026.
Pilav je naveo i da je KCUS suočen s 312 tužbi iz radnog odnosa, od kojih je do sada izgubljeno 98 sporova, što je ustanovu koštalo više od 2,7 miliona KM, dok je dodatnih 908.000 KM plaćeno po nalogu porezne inspekcije zbog neizmirenih doprinosa iz ranijeg perioda.
Naglasio je da će nova uprava poštovati prava radnika i insistirati na utvrđivanju odgovornosti za, kako je naveo, ranije nezakonito uskraćivanje prava zaposlenima.
Govoreći o tehničkim problemima, Pilav je istakao da su pokrenute procedure zamjene šest ključnih bolničkih liftova, uveden elektronski sistem evidencije radnog vremena, započeta rekonstrukcija vodovodne mreže te uspostavljen sistem kontrole potrošnje lijekova.
Dodao je i da je KCUS započeo aktivnosti na uspostavljanju cjelovitog transplantacijskog programa i obnovi međunarodne saradnje sa renomiranim bolnicama u Evropi i SAD-u.
"Nemamo pravo da štedimo na pacijentima, ali imamo obavezu da racionalno trošimo sredstva", poručio je Pilav.
(Vijesti.ba)