
"Prisutnost i moguća upotreba širokog spektra oružja i sistema protuzračne odbrane u kombinaciji s nepredvidivim državnim odgovorima... stvara visoki rizik za civilne letove koji lete na svim visinama i nivoima leta", rekla je Evropska agencija za sigurnost zračnog saobraćaja (EASA).
Protesti u Iranu izbili su 28. decembra zbog privrednih poteškoća te su prerasli u velike demonstracije koje pozivaju na okončanje vjerske vladavine, što je kulminiralo masovnim nasiljem krajem prošle sedmice.
Čini se da je gušenje protesta uspjelo, rekli su stanovnici u petak, dok su državni mediji saopćili o više hapšenja u vrijeme učestalih američkih prijetnji da će intervenisati ako ubijanje ne prestane, javlja Hina.
Uz trenutne tenzije i moguću američku vojnu akciju, zbog koje su iranske odbrambene zračne snage u stanju visoke pripravnosti, postoji velika mogućnost pogrešne identifikacije u iranskom zračnom prostoru, upozorila je EASA.
U januaru 2020. godine, iranska raketa zemlja-zrak srušila je ukrajinski putnički avion, usmrtivši 176 ljudi.
(Vijesti.ba)