
Dejtonski mirovni sporazum je okončao brutalan rat u Bosni i Hercegovini i nema sumnje o važnosti ovog sporazuma i okvira koji je stvorio. Međutim, činjenica ostaje da žene nisu bile dio pregovora koji su doveli do Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Istraživanje je ispitalo kako je ovaj Sporazum oblikovao mogućnosti žena za političko učešće i njihovo isključivanje iz institucionalnih procesa i šta to znači za izgradnju mira danas.
Tokom proteklih šest mjeseci tim istraživača je razgovarao sa ljudima iz različitih sektora i zajednica širom Bosne i Hercegovine kako bi bolje razumio ove izazove.
Na događaju će biti predstavljeni nalazi i preporuke, a razgovarat će se o mogućnostima kako snažnije uključiti glas i potrebe žena u procese izgradnje održivog mira u Bosni i Hercegovini.
Na događaju će učestvovati predstavnici političkih struktura u BiH, civilnog društva, međunarodnih organizacija i akademske zajednice.
Istraživanje je proveo Raion d.o.o. a istraživači su Aleksandar Živanović, Adnan Kadribašić, Dragana Dardić i Ljilja Lukić.
Konferencija će biti održana u utorak, 2. decembra, u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, s početkom u 10.30 sati.
Izjave za medije zakazane su za 10.15 sati u holu Parlamentarne skupštine BiH, ispred Bijele sale.
(Vijesti.ba / Fena)