Nekolicina učenika Prve Bošnjačke gimnazije u Sarajevu je tokom oktobra prijavljeno zbog nasilja, a Nastavničko vijeće nije sprovelo mjere kažnjavanja, pa je na kraju kaznu izrekla nadležna kantonalna inspekcija.
Prva Bošnjačka gimnazija nije izrekla mjere kako to nalažu pravila, te ju je zbog toga inspekcija kaznila.
Roditelji dvoje djece rekli su da ne žele podnositi prijave, jer se radilo o "TikTok izazovu" u kojem su njihova djeca dobrovoljno učestvovala i ne smatraju da su bili žrtve nečega što treba prijaviti.
Prvenstveno je objavljena informacija da su stariji učenici u ovoj srednjoj školi bičevali mlađe učenike, što je javnost šokiralo.
"Nije ispoštovan dio Pravilnika o provođenju mjera odgojnoobrazovne podrške i stručnog tretmana učenika kojim je predviđeno da Nastavničko vijeće donosi mjeru sniženja vladanja, što se čekalo dva mjeseca", dodali su za pomenuti portal.
Zakon nalaže kazne za ovakve propuste, prema kojima škola može biti kažnjena iznosom od 500 do 5.000 KM zbog nepostupanja u skladu s pravilnicima koje donosi ministar, a odgovorna osoba može biti kažnjena iznosom od 500 do 1.500 KM zbog počinjenja prekršaja u školi.
Podsjetimo, u ovoj sarajevskoj gimnaziji, učenici starijih razreda tukli su mlađe učenike u muškom toaletu za vrijeme školskih odmora sa kaiševima.
Ono što zabrinjava javnost, a posebno roditelje i prosvjetne radnika u Kantonu Sarajevo, nije činjenica da učenici-počinioci nasilja u Prvoj bošnjačkoj gimnaziji u Sarajevu nisu adekvatno kažnjeni, već saznanje da se pokušava kazniti učenik koji je bio žrtva nasilja.
Navodno, kako tvrdi pomenuti portal, pozivajući se na prijatelja roditelja učenika koji je bio žrtva nasilja u Prvoj bošnjačkoj gimnaziji u Sarajevu, roditelji i njihov sin prolaze pakao, angažovali su advokate i umjesto da dožive satisfakciju zbog drakonske kazne učenika-nasilnika, sada moraju da se brane kako njihov sin ne bio kažnjen u školi.
Poslanik u Skupštini Kantona Sarajevo, Belma Kapo, na jednoj od skupštinskih zasjedanja u ime SDP BiH je podnijela inicijativu prema kantonalnom Ministarstvu za odgoj i obrazovanje da se sporni pravilnik, koji od početka osporavaju Agencija za zaštitu ličnih podataka, stručna javnost, roditelji, prosvjetni radnici i sindikati, konačno - promijeni.
(Vijesti.ba)