Na granici s Libanom, gdje su hiljade ljudi pokušavale napustiti Siriju, desetak šiitskih muslimana s kojima je razgovarao Reuters opisali su prijetnje upućene protiv njih, ponekad lično, ali uglavnom na društvenim mrežama.
Njihove izjave odražavaju strah od progona uprkos obećanjima o zaštiti od strane Hayat Tahrir Al-Sham (HTS) - sunitske islamističke grupe koja se pojavila kao dominantna sila u novoj Siriji, ali je daleko od toga da je jedina naoružana frakcija na terenu.
Šiitske zajednice često su bile na prvoj liniji 13-godišnjeg građanskog rata u Siriji, koji je poprimio sektaške dimenzije dok je Assad, iz manjinske alavitske vjerske zajednice, mobilizirao regionalne šiitske saveznike, uključujući libanski Hezbollah, da pomognu u borbi protiv sunitskih militanata.
Visoki libanski sigurnosni zvaničnik kazao je da je više od 100.000 ljudi, većinom pripadnika manjinskih vjerskih zajednica, prešlo u Liban od nedjelje, ali nije mogao pružiti tačan broj jer je većina njih koristila ilegalne prelaske duž porozne granice.
Nova Sirija nosi neizvjesnost za mnoge, posebno za manjine. Smatra se da šiiti čine oko desetinu stanovništva, koje je prije početka rata iznosilo 23 miliona.
Dok je HTS, koji je prekinuo svoje veze s globalnom džihadističkom mrežom Al-Qaeda, najmoćniji u plejadi frakcija koje su se borile protiv Assada, postoje brojne druge naoružane grupe, od kojih su mnoge islamističke. Visoki libanski sigurnosni zvaničnik rekao je da je više od 100.000 ljudi, većinom pripadnika manjinskih vjera, prešlo u Libanon od nedjelje, ali nije mogao dati točan broj jer je većina njih koristila ilegalne prelaske duž porozne granice, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba/FENA)