Njena ostavka, prva u Starmerovoj vladi poslije pobjede na izborima u julu, uslijedila je nakon medijskih izvještaja po kojima je 2014. osuđena i uslovno puštena zbog, kako je kazala - "greške".
Haigh je jučer u pismu Starmeru pojasnila kako je policiji rekla da joj je mobitel ukraden tokom noćnog izlaska 2013., no kasnije je otkrila da je telefon još u njenom domu.
U pismu ostavke, koje je danas podijelio Starmerov ured, Haigh piše da se povlači s funkcije jer će to pitanje "neizbježno ometati rad vlade i politiku kojoj su predani".
"I dalje ostajem potpuno predana našem političkom projektu, no vjerujem da ću premijeru sada bolje koristiti s pozicije izvan vlade", objasnila je.
Starmer je zahvalio Haigh na njenom dosadašnjem radu i svemu što je učinila "kako bi se ispunili ambiciozni planovi ove vlade o saobraćaju".
Opoziciona Konzervativna stranka odmah je objavila kako smatra da je Haigh "učinila pravu stvar", no upitala je zašto ju je Starmer imenovao kad je očito bio svjestan presude zbog prevare.
"Sada je na Keiru Starmeru da britanskoj javnosti objasni ovu očigledno promašenu prosudbu", stoji u objavi glasnogovornika Konzervativne stranke.
Haighina je ostavka još jedan udarac za laburističkog čelnika, čijoj stranci od jula padaju popularnost i podrška.
Gotovo odmah nakon što je stupila na vlast laburistička je vlada razljutila poljoprivrednike zbog izmjena pravila o porezu na nasljedstvo, a mnoge su kompanije osudile i prvi laburistički proračun, u kojem je ministar financija povećao poreze, uglavnom kompanijama i bogatima.
Haigh, koja je prvi put na visoku dužnost izabrana 2015., a na visokim je položajima bila i kod Starmera i kod bivšega ljevičarskog vođe laburista Jeremyja Corbyna, kazala je da je incident s mobitelom doista bio pogreška od koje ona nije imala nikakve koristi.
(Vijesti.ba / HINA)