Stručni tim koji je formiralo Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske u vezi uspostavljanja Sistema hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica u RS prije nekoliko je dana održao prvi sastanak, na kojem su analizirani koraci koje treba preduzeti u ovom procesu.
Sljedeća stručna konferencija je zakazana za 27. maj, kada će se dalje razgovarati o realizaciji ovog projekta.
Iz MUP-a RS su naveli da su analizirali kako sistemi ovog tipa funkcionišu u SAD-u, Evropi i zemljama iz okruženja te je donesena odluka da se počne sa realizacijom aktivnosti.
Riječ je o naprednom sistemu alarmiranja javnosti o potrazi za nestalom osobom, koji se širi putem različitih i svih raspoloživih medija – televizijskih i radio emisija, interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, autoputevima itd. Obavijesti uglavnom sadrže fotografiju nestalog djeteta, kao i ostale informacije koje bi mogle biti korisne u potrazi.
Ovaj sistem prvi put je uveden u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine. Naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj djevojčici iz Arlingtona (Teksas), koja je oteta i ubijena. Amber Alert je tako ostao univerzalni naziv za ovaj sistem, koji je podložan promjeni imena u zavisnosti od jezika i države u kojoj se koristi.
O sistemu Amber Alert je za Vijesti.ba nedavno govorila direktorica Centra za sigurni internet, Amela Efendić.
"Sistem Amber Alert funkcioniše izuzetno efikasno. Djeca uglavnom budu vrlo brzo pronađena nakon njegovog aktiviranja, ali nažalost bude i tragičnih slučajeva. Međutim, čak i tada je pozitivno što roditelji dobiju neku vrstu satistakcije kada pouzdano saznaju šta se desilo sa njihovom djecom, kada otkriju istinu", rekla je tada Efendić, uz dodatak da policija može poslati jednu, ali i više dopunskih informacija, kao i to da se sistem može koristiti i u svrhe prevencije.
RS će brzo uvesti ovaj sistem a on bi, prema najavama Amele Efendić, uskoro trebao profunkcionisati u cijeloj BiH.
"Amber Alert bi bio funkcionalan u cijeloj BiH. Kako će se to operativno riješiti između policijskih agencija, to je stvar dogovora ali to ne bi trebalo biti teško. Najvažnije je da neka institucija ove države što prije napravi koordinaciju svih nas, da sjednemo za jedan stol i da se dogovorimo kako će se to uraditi".
Sistem Amber Alert postoji u susjednim zemljama, a u Srbiji je prvi put aktiviran nedavno prilikom nestanka djevojčice Danke Ilić.
(Vijesti.ba)